cytryniec chiński

Cytryniec chiński do ogrodu

Cytryniec chiński jest bardzo wartościową rośliną, której także nie można odmówić aspektu dekoracyjnego. Jak uprawiać cytryniec chiński ogrodzie? Jak pielęgnować tę roślinę?

Pochodzenie cytryniec chiński

W naturalnych warunkach taką roślinę można znaleźć w wilgotnych i widnych lasach, a także dolinach rzek. W Korei i Chinach, czyli miejscach skąd pochodzi, osiąga nawet do około 15 m. Roślina jest pnączem, jednak nie jest wyposażona w organy czepne. W większości pędy zostają na ziemi i nie owocują. Na początku są one czerwonawe i wiotkie, z biegiem czasu są mniej elastyczne i drewnieją.

cytryniec chiński uprawa

źródło: pixabay.com

Uprawa i wymagania cytryńca

Zapewnienie odpowiednich warunków tej roślinie jest podstawą. Nie powinno się go sadzić w bezpośrednim słońcu, stanowisko powinno być dostatecznie widne. Gleba, która się najlepiej sprawdzi, powinna być żyzna i próchnicza, lekko kwaśna i wilgotna. Cytryniec chiński dobrze znosi niskie temperatury i jest stosunkowo odporny na szkodniki. Nie toleruje jednak suszy, a więc musimy mieć pewność, że gleba jest odpowiednio nawodniona- szczególnie latem. Najlepiej także, by miejsce sadzenia było odpowiednio wyściółkowane.

Dlaczego właśnie cytryniec chiński?

Roślina ta sprawdza się do obsadzenia altan, pergoli wysokich, a także ażurowych ogrodzeń oraz płotków. Jego gęste zielone liście sprawdzają się także w roli żywopłotu bądź ogrodowej zasłony.

Właściwości cytryńca chińskiego

Cenne składniki odżywcze oraz właściwości lecznicze sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje zastosowanie w polskich domach. Czerwone owoce w składzie mają nawet 3 razy więcej witaminy C niż porzeczki, a także bogate są w witaminę E i B oraz wiele mikroelementów jak żelazo.

cytryniec chiński

źródło: pixabay.com

Olejki eteryczne z tej rośliny polecane są głównie osobom cierpiącym na depresje oraz mającym kłopoty z pamięcią i koncentracją. Preparaty z tej rośliny mają także pozytywny wpływ na ostrość widzenia, a także poprawiają działanie układu odpornościowego. Nie poleca się jednak ich stosowania przy nadciśnieniu i chorobach serca.

Roślina w Polsce nie jest zbyt rozpowszechniona, jednak coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę w przydomowych ogródku. Dajcie znać, czy przewidujecie ją w swoim ogródku.

Shares