uprawa krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna – kwiecisty krzew w ogrodzie

Wśród wielu pięknie kwitnących krzewów liściastych, pochodzących z Dalekiego Wschodu, jedno  z pierwszych miejsc należy się z całą pewnością krzewuszce cudownej. Krzewuszka cudowna inaczej wajgela cudowna jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych krzewów ozdobnych, zakwitających w naszych ogrodach późną wiosną i wczesnym latem.

 Krzewuszka cudowna

Szczególnie ceniona jest w ogrodach typu wiejskiego. Krzew ma zwykle wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój, osiąga w zależności od odmiany od 0,5 m do 2 – 3 m wysokości. Późną wiosną, szczególnie w maju i czerwcu na jej sztywnych pędach rozwijają się liczne, dzwonkowate kwiaty, które niemal całkowicie pokrywają ubiegłoroczne gałązki. Kwiaty krzewuszek są najczęściej jasno – lub ciemno różowe, ale mogą być też czerwone, liliowe lub białe. Dodatkową ozdobą krzewu są jego liście, które w zależności od odmiany mogą być nie tylko zielone, ale też zielone z białym obrzeżem, czerwonobrązowe, w kolorze cappuccino lub zielonożółte. Krzewuszka wymaga lekkich, porowatych gleb i co ważne dość żyznych. Dobrze rozwija się w słońcu, choć również znosi lekkie zacienienie. Wszystkie części nadziemne przemarzają podczas surowych zim, ale na ogół krzew wydaje odrosty na wiosnę. Obecnie uprawia się przede wszystkim wspaniałe mieszańce różnych gatunków, sklasyfikowane pod wspólną nazwą Weigela hybrida. Sadzi się je pojedynczo lub w grupach.

Krzewuszka cudowna – uprawa

Krzew ten jest wspaniały i lekki w uprawie. Jeśli tylko chcemy, aby bujnie kwitnął każdego roku to koniecznie pamiętajmy, aby zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy i właściwe cięcie. Krzewuszkę w ogrodzie należy sadzić na żyznej glebie, a także w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Odpowiednie stanowisko uprawy krzewuszki jest bardzo ważne, gdyż wiele jej odmian nie jest dostatecznie odpornych na niskie temperatury. Roślina nie znosi także cienia, ani zbytniej suszy. Z tego też względu nie powinna być sadzona na glebach lekkich, ani pod gęstymi konarami drzew. Można ją natomiast uprawiać w ozdobnych grupach razem z innymi krzewami.
krzewuszka cudowna

źródło: pixabay.com

Krzewuszka cudowna – cięcie

Krzewuszka cudowna z zasady kwitnie każdego roku. Jeżeli jednak zapewnimy jej odpowiednie cięcie będzie kwitnąć bardziej obficie, natomiast krzew uzyska ładny i gęsty pokrój. Pierwsze cięcie krzewu wykonajmy zaraz po posadzeniu rośliny, na ogół wczesną wiosną. Ten zabieg ma na celu pobudzenie młodych pędów do rozkrzewienia się, dlatego powinien być dość radykalny. Wszystkie gałązki skracamy o połowę. Z biegiem lat cięcie należy wykonywać już po przekwitaniu krzewu, przycinając pędy z przekwitłymi kwiatami tuż nad niżej położonymi, młodymi pędami tegorocznymi, które zawiążą kwiaty w kolejnym roku. Jeśli krzew krzewuszki cudownej jest nadmiernie zagęszczony, można także skrócić starsze gałęzie o połowę oraz wyciąć u podstawy wszystkie pędy zbyt słabe, zdeformowane, najstarsze lub nadmiernie rozrośnięte.

Krzewuszka cudowna – odmiany

Odmiany krzewuszki cudownej oczywiście różnią się między sobą kolorem kwiatów, barwą liści oraz wysokością. Spotykamy kwiatostany w kolorze białym, zielonożółtym, poprzez odcienie różu aż do ciemnej czerwieni. Bardzo duża ilość dostępnych odmian krzewu krzewuszki pozwala nam znaleźć miejsce dla niej niemal w każdym ogrodzie. Na polskim rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo odmian tego pięknego, rozmaicie kwitnącego krzewu.
Znajdziemy wśród nich:
Krzewuszka cudowna ‚Briant Rubidor’ jest to krzew o sezonowym ulistnieniu, luźnym rozłożystym pokroju, charakteryzującym się jasnozielonymi owalnymi liśćmi, wybarwionymi na wierzchołkach w oryginalny sposób – od bladozielonego do żółtego. Co ciekawe jesienią liście stają się pomarańczowe.
Krzewuszka cudowna CAPPUCCINO ‚Verweig 2’. Jest to niezwykle atrakcyjna odmiana krzewuszki cudownej o niskim, zwartym pokroju i ciekawej barwie liści. Osiąga 0,8 m wysokości i 1,1 m szerokości. Ma brązowe pędy i bardzo małe żółtozielone liście, które z czasem zmieniają barwę na oliwkową, a latem z kolei ciemnieją. Krzewuszka ta kwitnie obficie na różowo.
uprawa krzewuszka cudowna

źródło: pixabay.com

Krzewuszka cudowna ‚Caricature’. Bardzo interesująca odmiana krzewuszki cudownej. Jest dość dekoracyjna przede wszystkim ze względu na ulistnienie. Pędy są czerwonobrązowe, a liście owalne, na końcu zaostrzone, bardzo duże, z żółtą obwódką, silnie powyginane. Efekt ten powstaje, gdyż środkowa część blaszki liściowej rośnie szybciej niż obwódka. Kwitnie na jasnoróżowo –  od czerwca do lipca.
Krzewuszka cudowna ‚Brigela’ to wyprostowany krzew, bujnie rosnący, o zewnętrznych pędach obwisających. Dorasta do 2,5 m wysokości, ma podłużne, ostro zakończone liście z żółtym obrzeżeniem, kwitnie na ciemno różowo.
Krzewuszka cudowna MONET ‚Verweig’ to odmiana zwarta, która zaliczana jest do najniższych odmian krzewuszki cudownej. Jej niespotykane brudnoróżowe do zielonych liście z białoróżowym obrzeżeniem, ciemnieją na jesieni. Ma jasnoróżowe kwiaty i dorasta do 0,5 m wysokości.
Krzewuszka cudowna WINE & ROSES ‚Alexandra’. Jest to bardzo interesująca odmiana krzewuszki cudownej o ciemnych liściach i różowych kwiatach. Osiąga do 1,6 m wysokości przy podobnej szerokości. Ma ciemnobrązowo czerwone liście i duże ciemno różowe kwiaty, zebrane w wiechy i wyrastające w kątach liści.
Krzewuszka cudowna ‚Nana Variegata’ to wolno rosnąca odmiana krzewuszki cudownej dorastająca do 1,5 m wysokości. Ma zielone liście z kremowobiałym obrzeżeniem oraz bladoróżowe kwiaty pojawiające się od czerwca do lipca.
Shares