Miejsce postojowe dla samochodu w ogrodzie

Podczas projektowania zagospodarowania terenu wokół domu warto uwzględnić miejsce postojowe dla samochodu. Utwardzenie terenu poprawia nie tylko komfort osób wsiadających i wysiadających z samochodu i ma szereg innych zalet. Sprawdźcie sami.

Gdzie wyznaczyć miejsce postojowe?

To, gdzie wygospodarować takie miejsce zależy od kształtu działki oraz naszych potrzeb. Jeżeli zdecydujemy się na wygospodarowanie miejsca postojowego, poza ogrodzeniem to musimy pamiętać, że postój samochodu w tym miejscu nie może przeszkadzać innym użytkownikom ruchu drogowego. Niestety przepisy, które określają odległość, jaką powinno spełniać miejsce parkingowe, nie są dość jasne. Z przepisów możemy się głównie dowiedzieć jakie warunki techniczne powinno spełniać miejsce parkingowe dla większej ilości samochodów. Poniekąd te przepisy można odnieść do działek prywatnych, a więc miejsce postojowe do 4 stanowisk powinno znajdować się w nie mniejszej odległości niż 7 metrów od placówek oświatowych, zdrowotnych, czy też placów zabaw, natomiast od granic działek ta odległość powinna wynosić 3 metry. Parking tego rodzaju musi posiadać projekt, a także być zaznaczony w planie zagospodarowania terenu działki.

Wymiary

Liczba aut cały czas się powiększa, także w poszczególnych gospodarstwach domowych, warto więc by domowy parking był zaplanowany dla więcej niż jednego auta. Powierzchnia, która będzie służyła za miejsce postojowe, powinna umożliwić bezproblemowe zaparkowanie samochodu osobowego, dlatego ważne by wymiary nie były mniejsze niż 4×2,5 metra dla jednego samochodu.

miejsce postojowe parkingowe

źródło: pixabay.com

Utwardzenie

Zaletą miejsca postojowego na utwardzonym gruncie jest ułatwione dojście i wyjście z samochodu. Najlepiej by do tego miejsca dojazd także był utwardzony. Dlatego też rolę miejsca postojowego najczęściej spełnia podjazd bądź wybrukowana zatoczka przy skraju ulicy. Pracę nad stworzeniem miejsca postojowego rozpoczynamy od wybrania kilkudziesięcio-centymetrowej warstwy ziemi i wykonujemy podkład pod dalszy materiał. Najczęściej jako materiał do utwardzenia wykorzystujemy kostkę brukową, bądź płyty ażurowe, których kształt oraz rodzaj dobiera się w zależności od naszego upodobania. Przed położeniem musimy dodatkowo zrobić posypkę z piasku oraz cementu. Jeżeli nie chcemy wydawać wiele, możemy jako materiał wybrać żwir. Nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, jednak nawet ten sposób pozwala na ochronę podjazdu przed zanieczyszczeniami podczas dużego nasączenia gruntu. Nie powinno się natomiast utwardzać terenu kamieniami, łupkiem bądź podobnymi materiałami, ponieważ może dojść do przebicia opon.

Zadaszenie i oświetlenie

Każde miejsce postojowe może być zadaszone, wyjątkiem jest jedynie, gdy miejsce postojowe znajduje się blisko ulicy. Nie oznacza to jednak, że miejsce takie może zastępować garaż, ponieważ stałe parkowanie samochodu na dworze wpływa niekorzystnie na jego funkcjonowanie. Takie miejsce powinno być także odpowiednio oświetlone. Porady odnośnie oświetlenia miejsca postojowego znajdziecie w artykule: Funkcjonalne i stylowe oświetlenie garażu

na zaprzyjaźnionym blogu.

Shares