balkon ogródek

Wszystko, co musisz wiedzieć o założeniu ogródka na balkonie

Przed rozpoczęciem gospodarowania przestrzeni na balkonie, powinniśmy obmyślić plan działania. Aby zacząć uprawę na balkonie, musimy wiedzieć jakie warunki na nim panują.

Jakie warunki na balkonie?

Wszystkie kwiaty oraz warzywa mają pewne upodobania co do stopnia nasłonecznienia. Jeżeli Twój balkon jest dobre nasłoneczniony, z powodzeniem możesz na nim uprawiać zioła, warzywa, czy też pięknie kwitnące kwiaty. Zastanów się jakie rośliny chcesz hodować na balkonie i dowiedz się jaki stopień nasłonecznienia lubią, jeżeli na Twoim balkonie jest więcej cienia, zastanów się nad uprawą np. poziomek.

Plastikowe donic są tanie, natomiast metalowe prezentują się bardzo ładnie, jednak ani jedne, ani drugie nie nadają się do uprawy roślin na balkonie, ponieważ rośliny, które są w nich posadzone, szybko się zaparzają i są do wyrzucenia. Najlepszym wyborem na balkon są donice ceramiczne. Ten rodzaj zatrzymuje wilgoć i przepuszcza powietrze. Pojemniki powinny mieć otwory odpływowe, co zapobiegnie gniciu korzenia, a ponadto pozwoli na lepsze ich napowietrzenie. Donice ustawiamy na podstawce, aby mogła się zbierać na nich woda.

ogród na balkonie

źródło: pixabay.com

Drenaż

Na dno pojemników wsypujemy kilkucentymetrową warstwę, drenując ze żwiru lub z keramzytu bądź potłuczonej ceramiki. W tym czasie bryłę korzeniową umieszczamy w naczyniu z wodą, dzięki temu korzenie pobiorą jej odpowiednią ilość i będą bardziej elastyczne.

Ziemia

Rośliny powinniśmy sadzić w nowej ziemi, ponieważ ta stara może być zarażona. Zakup nowej uchroni nas przed szkodnikami i chorobami. Ziemię możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym, wystarczy kupić zwykłą uniwersalną. Warto także zwrócić uwagę na specjalne podłożona przeznaczone na balkon, jednak te uniwersalne na początku zakładania ogródka na balkonie będą wystarczające.

Zakup roślin

Rośliny warto kupować w sklepie ogrodniczym, ponieważ mamy pewność, że kupimy zdrowe i sprawdzone sadzonki, które przyjmą się bez problemu i nie będą chorować. Sadzonki w innych sklepach często są słabej jakości i nie nadają się do zasadzenia.

Shares