oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu i tarasu – porady

Oświetlenie ogrodu i tarasu jest bardzo przydatną rzeczą. Dobór lamp do oświetlenia ogrodu i tarasu nie jest łatwą rzeczą. Jak więc oświetlić furtkę, schody, czy stół?

Do oświetlenia ogrodu możemy wybrać lampy, czy profile LED, musimy jednak sprawdzić, czy oświetlenie to nadaje się do zastosowania na zewnątrz, czyli czy posiada wszystkie certyfikaty, które zapewnią nam bezpieczne użytkowanie. Do oświetlenia schodów oraz fasad budynku sprawdzą się profile LED. Montujemy je wzdłuż interesującej nas ściany, czy schodka i gotowe (Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się takie rozwiązanie).

Lampy, które zdecydujemy się zamontować na tarasie i ogrodzie, powinny oświetlać, a nie oślepiać. Wybierając oprawę, musimy zadbać przede wszystkim o komfort użytkowania. Jeżeli nasz taras znajduje się blisko drogi, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby nie oślepiał przechodniów. Chcąc zwiększyć komfort użytkowania, powinniśmy wyposażyć lampy w czujniki zmierzchowe bądź sterowanie czasowe. Takie rozwiązanie pozwoli nam na jeszcze większe zaoszczędzenie energii, ponieważ lampy będą się włączały i wyłączały automatycznie o każdej porze.

Oświetlenie ogrodu to nie tylko taras i elementy budynku. Za pomocą światła możemy podkreślić najpiękniejsze bądź szczególnie interesujące fragmenty ogrodu – możemy nadać im, nowego wyrazu i podkreślić zestawienie kolorystyczne, kształt koron, czy gałęzi. Za jego pomocą możemy także spotęgować efekt estetyczny dzięki grze światła i cienia.

profile LED ogród

źródło: klusdesign.pl

Najważniejsze rzeczy, o których musimy pamiętać, oświetlając ogród:

  • Do montażu na dworze powinniśmy używać tylko specjalnie przystosowanych do tego lampy – pod żadnym pozorem nie możemy używać do oświetlenia ogrodu lamp/profili przeznaczonych do oświetlenia domu, nawet jeżeli mamy zamiar montować je pod zadaszeniem. O szczelności oprawy informuje podany na opakowaniu stopień ochrony IP – te, które mają przeznaczenie na zewnątrz, mają IP co najmniej 54
  • Wybierając lampy do ogrodu, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby do siebie pasowały. Często firmy oferują oświetlenie pasujące do siebie kolorystycznie/stylistycznie jedynie różniące się zastosowaniem (niskie i wysokie słupki, lampy naścienne, sufitowe)
  • Nie przesadzaj z oświetleniem, taras oraz ogród jest miejscem relaksu, a więc oświetlenie powinno być lekkie, a nie oślepiające
Shares