zimowe bielenie drzew

Prace ogrodowe wykonywane w środku zimy

Aby cieszyć się pięknym ogrodem wiosną, nawet zimą musimy zadbać o nasze rośliny. Jakie więc prace wykonać w ogrodzie zimą?

Zimowe bielenie drzew – jeżeli w naszym ogrodzie znajdują się drzewa owocowe, to jednym z najważniejszych zabiegów, jaki musimy wykonać w ich spoczynku, jest tzw. bielenie, zabieg tez pozwala ochronić rośliny przed zamarzaniem wody w szczelinach kory, czy też powstaniem ran zgorzelinowych oraz pęknięć pni.

zimowe bielenie drzew

źródło: pixabay.com

Zabezpieczenie drzew przed zwierzętami leśnymi – w przypadku, jeżeli w okolicy znajduje się las, warto pomyśleć nad dodatkowym zabezpieczeniem przed zamieszkującymi go zwierzętami. Najczęstszym „łupem” tej zwierzyny są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze np. wiśnia, czy jabłoń.

zabezpieczenie drzew zimą

źródło: pixabay.com

Zimowe cięcie – w drugiej połowie stycznia, jeżeli jest dość ciepło i słonecznie możemy przystąpić do pierwszych odmładzających cięć. Najlepiej zacząć od bardziej odpornych na mróz krzewów ozdobnych oraz owocowych jak agrest, czerwona porzeczka, rokitnik oraz wiciokrzew. Wrażliwsze odmiany oraz drzewka owocowe warto zostawić na luty. Przy okazji odmładzającego cięcia o tej porze możemy pozyskać szczepki krzewów owocowych.

podcinanie zimowych drzew

źródło: pixabay.com

Porządki na drzewach owocowych – warto pamiętać także, aby usunąć zgniłe i zasuszone owoce, które wiszą na drzewach owocowych, czyli tzw. mumie. Jeżeli tego nie zrobimy na wiosnę pasożyty, które zostały zamrożone, mogą zainfekować nasiona.

porządki drzewa owocowe

źródło: pixabay.com

Shares