tymianek w ogrodzie

Sprawdź zestaw ziół niezbędny w każdym ogrodzie

Zioła to takie rośliny, które nadają smak każdej potrawie oraz bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie. Dlatego nikogo z nas nie powinien dziwić fakt, że ogródki ziołowe są coraz częściej przez nas zakładane.  Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, jak założyć ogródek ziołowy w przydomowym ogrodzie, to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

W gruncie rzeczy zioła to rośliny dość łatwe w uprawie w ogródku. Otóż nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, oprócz regularnego odchwaszczenia i podlewania grządek. Taki ziołowy ogródek można założyć dosłownie wszędzie, nawet na małym skrawku ziemi. Potrzebujemy tylko kawałek dobrej, żyznej gleby i bardzo dużo słońca.
Przygotowanie gleby
Tak więc w zasadzie większość ziół dobrze rośnie w każdej ziemi ogrodowej. Jednak najlepiej byłoby, gdyby była to gleba żyzna, z dużą zawartością próchnicy i przepuszczalna. Taką ziemię pod ogródek ziołowy trzeba bardzo dobrze przekopać, spulchnić i usunąć wszelkie chwasty trwałe. W koło ogródka ziołowego warto jest posadzić aksamitki, gdyż ich zapach będzie odstraszał szkodniki. Nawożenie mineralne ziół nie jest wcale konieczne, warto jest jednak raz na kilka lat zasilić ziemię kompostem bądź obornikiem. Większość ziół wymaga słońca, z tego też powodu najlepiej taki ogródek ziołowy założyć na stanowisku nasłonecznionym. Otóż bez dostatecznej ilości światła zioła w ogrodzie nadmiernie wyrastają, wytwarzają ostateczne liście, które są żółte, mniej aromatyczne i gorzkie.

majeranek

Źródło: pixabay.com

Zioła z nasion, czy z rozsady?
Uprawiać te zioła najlepiej jest z nasion, rozsady bądź też z kupionych roślin w doniczkach. Jednak kupione rośliny ziół w doniczkach to najlepsze rozwiązanie, gdyż są już rozrośnięte i gotowe do zbioru aromatycznych liści. Takie nasiona ziół można dosłownie kupić w każdym sklepie ogrodniczym, natomiast rozsadę ziół możemy już wcześniej przygotować samodzielnie albo nabyć już gotową to rozsadzenia. W naszym ogródku ziołowym możemy sadzić zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. Takimi ziołami jednorocznymi są np.: bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, ogórecznik, trybula. Natomiast zioła wieloletnie to: estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek.
Jeśli chodzi o sadzenie ziół w ogrodzie to pamiętajmy, że sadzimy je w grupach, po kilka sztuk jednego gatunku, najlepiej w rzędach. Bez wątpienia ułatwi to późniejszą pielęgnację, w szczególności nawożenie i podlewanie. Natomiast zioła silnie rosnące, takie jak: mięta, oregano, szałwia, będą się mocno rozrastać, z tego też względu potrzebują dużo miejsca. Dlatego pamiętajmy, że nie powinny rosnąć w pobliżu ziół wolniej rosnących, to znaczy: bazylii, majeranku, rozmarynu, ponieważ mogłyby je zagłuszyć.
Shares