przydomowa oczyszczalnia ścieków

Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

W obecnych czasach coraz bardziej popularna staje się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest to najbardziej zauważalne w wielu gospodarstwach domowych, głównie ze względu na jej tanią eksploatację, a także ekologiczne oczyszczanie zanieczyszczeń. Jednak, czy warto ją założyć?

Otóż w dobie XXI wieku, gdy niemal wszyscy chcemy dbać o środowisko, jak najlepiej, to naprawdę warto wykorzystać takie rozwiązanie. Oczywiście taka przydomowa oczyszczalnia ścieków ma mnóstwo zalet, a jednak jej założenie posiada też pewne wady. Zatem, co przemawia za, a co przeciw założeniu takiej przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Tak więc chyba największą i podstawową zaletą jaką posiada przydomowa oczyszczalnia ścieków jest jej mały wpływ na środowisko. Jest tak, gdyż szczelne komory, w których ścieki są oczyszczane z całą pewnością gwarantują brak jakichkolwiek przecieków do ziemi i wód gruntowych. Co za tym idzie żadnych skażeń okolicznych zasobów. Poza tym w oczyszczalni ścieków biorą udział tylko i wyłącznie bakterie beztlenowe, a sam proces jest obojętny dla środowiska naturalnego. Drugą zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków jest pozytywny wpływ na środowisko, jak również na zasobność naszych portfeli. Jest to możliwe, dzięki temu, że cały mechanizm zasilany jest czystą energią elektryczną. Po prostu podłączona do prądu pompa umożliwia przepływ wszelkich zanieczyszczeń przez instalację, bez żadnej ingerencji człowieka. Jedynie co trzeba pilnować w procesie obsługi oczyszczalni to, to, aby dodawać, co jakiś czas bakterii do głównej komory i wybierać z niej osad, co należy robić mniej więcej raz na dwa bądź trzy lata.
przydomowa oczyszczalnia ścieków

Źródło: pixabay.com

Wady przydomowej oczyszczalni ścieków
Natomiast największą wadą przydomowej oczyszczalni ścieków są wysokie koszty całego przedsięwzięcia. Są to całkiem uzasadnione obawy, gdyż już sam projekt, zakup i wreszcie instalacja całego mechanizmu, nie należą do najtańszych. Otóż ceny takiej przydomowej oczyszczalni ścieków wahają się od 6 tys. do nawet 15 – 20 tysięcy złotych. Dla większości osób wadą przydomowej oczyszczalni ścieków może być konieczność cyklicznego dodawania do niej bakterii, a także czynności związane z czyszczeniem osadnika, którym koniecznie muszą zająć się fachowcy. Trzecią wadą przydomowej oczyszczalni ścieków jest to, że wymaga też określonej ilości miejsca, właściwego położenia wód gruntowych, jak również specyficznego składu gleby.
Shares